Vláda odborníků? Banda zlodějů

Vláda odborníků? Banda zlodějů16. listopadu 2010 Úřednická vláda Jana Fischera byla vychvalována až do nebes. Za svoje nicnedělání, nerozhodnost, opatrné přešlapování na místě a zejména za pronásledování „zlých extremistů“ sklízela ovace od humanistických lehkoživků, cikánských předáků a úředníků z Bruselu, a premiér Fischer se vyhříval na výsluní popularity.

(Ne)činnost této vlády pomalu odvál čas, nicméně se začínají objevovat pověstní kostlivci ve skříni. Nejnověji kauza bývalého vicepremiéra, ministra obrany a současného náměstka financí Martina Bartáka. Toho obvinil bývalý americký velvyslanec William Cabaniss, že si řekl o miliony dolarů za vyřešení problému s armádní zakázkou na automobily Tatra. Barták zcela logicky takové obvinění popírá, i když je nepochybné, že slova dlouholetého amerického diplomata jsou těžkým kalibrem a mají svoji váhu.

Jméno Martina Bartáka není v souvislosti s podezřelými zakázkami skloňováno poprvé. Za jeho působení podepsalo ministerstvo obrany smlouvu na dodávku 90 kusů lehkých obrněných vozidel značky Iveco, když firma Praga-Export získala zakázku za 3,62 miliardy bez výběrového řízení. Další podezřelou zakázkou bylo dodání zbraní od firmy MPI Group, za téměř miliardu korun. Tuto firmu vlastní Bartákův známý Michal Smrž. Veškeré informace o těchto obchodech za Bartákova působení ministerstvo obrany jaksi nezveřejňovalo a přidělení státních zakázek bez výběrových řízení odůvodňovalo „nutností rychlého řešení“. 

Ryba smrdí od hlavy, říkává tradiční české přísloví. Fischerův kabinet je toho důkazem. Ze státu si udělali dojnou krávu, praktikovali rozdávání zakázek a teplých míst příbuzným a kamarádům (např. syn Jana Fischera skončil jako odborník(!) na extremismus v úřadě zkrachovalého muzikanta Kocába). Prostě opravdové vládnutí „odborníků“. Jen si říkám, že spíše než profesně jsou to odborníci na zlodějny…
 
Tomáš Vandas