Vládní tábor se pomalu hroutí

Stepanek_4 6. května 2013 Za rok bude vrcholit kampaň parlamentních voleb. Tato kampaň začala již teď, kdy se strany vládní koalice snaží jedna vůči druhé vymezovat a jednolitý vládní tábor se začíná pomalu drolit. Především ODS si je vědoma dramatického poklesu voličského zájmu, kdy jej předběhla i TOP 09, pomalu přebírající vůdčí postavení v české „pravici“. Proto ODS slevuje ze svého reformního – zdražovacího nadšení a snaží se ukazovat voličům přívětivější tvář. Jinými slovy, ODS se snaží zachránit, co se dá.

Začalo to překvapivě odmítavým postojem k Skartám ministerstva práce z dílny TOP 09, kdy premiér Nečas je ostře odmítl a vláda shodila ze stolu tento již rozjetý projekt. Ano, Skarty byl projekt, který měl ocejchovat nezaměstnané a lidi v hmotné nouzi. Byl to typicky asociální projekt TOP 09, který měl za cíl ještě více rozdělit společnost na úspěšné a neúspěšné, podle jejich pokřiveného vidění světa. Proti Skartám se strhla široká vlna nevole a nesouhlasu, nejenom v politických kruzích, ale i v organizacích sdružujících tělesně postižené.

Jestliže si někdo myslí, že ODS couvla od tohoto cejchovací projektu kvůli odporu obyvatel anebo že se zastyděla či provedla sebereflexi, tak to je na velkém omylu. Jednoduše řečeno – ODS hledá z koalice únikovou cestu. Nechce být těsně před volbami spojována s vrcholně nepopulárními a ožebračujícími kroky tzv. vlády rozpočtové kázně. A také se bojí o to, že ztratí před svými voliči kredit, když ve všem ustupuje TOP 09 a veřejně se tvrdí, že premiérem není Nečas, ale ministr financí Kalousek. Proto ta snaha posledních měsíců ostře se vymezovat vůči TOP 09 a ukazování svalů směrem k vlastnímu voličstvu.

Občané by se neměli těmito falešnými úskoky splést a hlavně by neměli zapomenout, kdo nám tady po čtyři roky vládnul, kdo ožebračil široké vrstvy obyvatel a nesmyslně zdražil potraviny a léky. Nesmíme zapomenout na nic a nikoho, kdo v červnu 2010 rozjel onu „reformu“. Nyní se budou snahy vládní koalice mírnit, či spíše její odéesácká část, aby se voličstvo nedráždilo příliš blízko voleb. To ovšem nebude platit o TOP 09, která pojede do konce na plný plyn. Konkrétně budou chtít dokončit plán, který realizuje ministr zdravotnictví Heger  - zdravotnictví jen pro bohaté aneb léčíme podle výše konta.

V předvolební kampani budou občanští demokraté sice tvrdit, že dělali vše pro dobro lidí, ale my nesmíme na jejich pravou tvář zapomenout. Zapomenout nesmíme také na to, co dělala tzv. parlamentní opozice. Do tohoto spolku musíme počítat i Věci veřejné, či spíše shluk poslanců okolo generálního sponzora Bárty, kteří se na spuštění „reforem“ podíleli. Ale ani socialisté a komunisté nebyli takovou opozicí, která by brzdila či alespoň ztěžovala rozpočtové škrty. Bylo spíše takové státotvorné kočkování s kuloární dohodou. Místa ve správních radách a cesty za exotikou se líbí i socialistům a komunistům.

V příštích volbách je nutno hlasovat tak, aby se do parlamentu dostaly skutečně nové politické síly, nezatížené systémem a vzešlé z lidí této země, rozumějící jejich starostem. V době krize je na náměstích pouze Dělnická strana sociální spravedlnosti, a byli jsme to my, kdo si jediný připomněl Svátek práce v jeho skutečné podobě a odkazu. Pro DSSS je nezaměstnanost jednou z největších hrozeb pro obyvatele této země a tvorba nových pracovních míst bude jedním z našich nejdůležitějších předvolebních témat. Budeme vždy nesmiřitelnou národní a sociální opozici, která nikdy neuhne ze svých politických zásad.

Jiří Štěpánek, výkonný místopředseda DSSS