Vládní tanečky na pokračování

Vandas-oficialni_7_2 22. prosince 2012 Jako by toho za celý rok nebylo dost. Nejnovější vládní „krize“, vyvolaná odvoláním Karolíny Peake z postu ministryně obrany, připomíná obehraný evergreen, který jsme již zažili v tomto volebním období nesčetněkrát. V minulosti za vládního učinkování Věcí veřejných, které neustále vyhrožovaly odchodem z vlády, až byly de facto vyhozeny jako nepotřebné, a v současnosti tuto roli převzala obskurní partaj zvaná LIDEM, která má asi dvacet členů a nikdo jí ani nevolil.

Opět jsme svědky určeného termínu odchodu ministrů z vlády, opět se vynořují silácká prohlášení, aby byla vzápětí utlumena realitou, která vládní (ne)koalici spojuje: a tím je pouto moci. Všechny vládní strany, včetně občanských demokratů a TOP 09, si velmi dobře uvědomují, co by pro ně předčasné volby znamenaly. Ztrátu pozic, výnosných koryt a prebend. Proto se nikdy nenajde potřebných 101 poslanů pro vyslovení nedůvěry vládě, protože mnozí z nich by si museli hledat jiné zaměstnání, nehledě na to, že někteří by šli zřejmě hned do vězeňského mundůru.

Trochu mě zaráží, že si politici k vládním tanečkům vybrali i předvánoční čas, kdy lidé chtějí aspoň v klidu prožít poslední dny do konce roku s vědomím, že ten další bude stejně nelehký a asi horší. Co k tomu dodat? Snad jen to, že vládní elita se bude držet u moci zuby nehty, co to půjde. Proto takové hádky působí spíše směšně a jen prohlubují nedůvěru tohoto režimu v očích veřejnosti. Jediné, co mi zatím chybí jako reakce občanů, je dát tuto nedůvěru najevo i ve volbách. Letos jsme tuto možnost propásli. Tak snad příště…

Mgr. Tomáš Vandas