Vrtěti extremistou, když je zle

Vrtěti extremistou, když je zle3. dubna 2012 Na první pohled ta informace šokuje. Extremisté prý v České republice plánovali útoky na lidi i na objekty. Alespoň to tvrdí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který provedl koncem měsíce března policejní razii. Policie obvinila z trestných činů podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka devět lidí.

Na celé kauze je zvláštní její načasování. Přichází v době, kdy v médiích dominuje lobbista Janoušek a jeho rozhovory a kontakty na vrcholné politiky a tajnou službu. Člověk už je znechucen z té kupy špíny, korupce a kšeftování. Další pozoruhodnou věcí je, že ačkoliv jde podle policie o velmi závažné trestné činy, jejich „pachatelé“ jsou vyšetřováni na svobodě.

Selský rozum mi říká, že tady něco nehraje. Pokud by tedy mělo jít o skutečně nebezpečné plánování násilných trestných činů s cílem likvidace osob, jak tvrdí ÚOOZ, pochybuji, že by soud postupoval s benevolencí, jakou jsme mohli vidět například v přístupu policie vůči panu Janouškovi. A zrovna proti „zlým extremistům“.

Celou kauzu vidím spíše jako úpornou snahu odvést pozornost jiným směrem, než kam se upíral zájem veřejnosti v posledních týdnech. Když nám teče do bot, honem rychle vyrobíme nějakého extremistu a zamaskujeme vlastní skandály a průšvihy. Vrtěti extremistou v pravé chvíli. A pak se vše vytratí do ztracena.

Tomáš Vandas

K tématu

Extremisté prý v ČR zvažovali protistátní útoky, obviněno 9 lidí