Vrtěti Natálkou

16. března 2012 Hnus, hnus a ještě jednou hnus. Nic jiného člověka se zdravým rozumem nenapadne při pohledu na pokračování mediálního příběhu o popálené Natálce a její rodině z Vítkova. Hlavní postavou druhé seriálové řady je matka Natálky, paní Siváková, která se svým mužem v minulosti zřejmě nasekala dluhy, což přivedlo její majetek do exekuce, jako v mnoha jiných případech bezejmenných dlužníků. Rodina Natálky však byla po mediálním humbuku kolem nestoudné a zcela jistě rasistické exekuce mávnutím kouzelného proutku zbavena dluhu za telefon, jenž pod tlakem médií uhradil (naprosto výjimečně!) samotný operátor.

A jede se dál… Paní Siváková se stále bojí o střechu nad hlavou, on-line se hroutí a čeká na další „pomocnou ruku“ lidu. Sdělovací prostředky „vrtí Natálkou“ o sto šest, jenže reakce občanů jsou ostře negativní. Už mají dost žvástů o paní Sivákové a jejím nepracujícím muži, jejich osud nikoho nedojímá. S tím už ale pseudonovináři stejně nepočítají.

Mediální přitažlivost obnoveného příběhu o Natálce není o vzbuzování lítosti, ale o vyvolání emocí, naštvanosti a frustrace. A to se daří. Čtenáři v diskusích pod články o Natálce oprávněně nadávají na rasismus naruby, láteří na média a společenskou devastaci vůbec. Nouze není ani o vulgarity. A pisálci si mezitím mnou ruce radostí, jak se to kliká na jejich provokativní články, obklopené křiklavými reklamními bannery…

Kdo v naší ubohé zemi skutečně šíří rasovou nenávist mezi lidmi nejsou žádní extremisté, ale celá „slavná“ mediální žumpa – hlásná trouba zkorumpované garnitury!

Jan Salava

K tématu

Je Siváková obětí podvodu?