Z nemocnic pohřební ústavy?

28. prosince 2010 Zdravotnictví v České republice zřejmě čeká s příchodem nového roku další otřes. Po neustálém střídání ministrů a  julínkovsko-cikrtovských experimentech jsou na odchodu lékaři z nemocnic. V těchto dnech začínají podávat výpovědi a podle neoficiálních údajů tak hodlá učinit přes tři a půl tisíce doktorů. Není podstatné, jestli jich bude nakonec méně, jak se utěšuje ministr Heger. Důležité je zdraví občanů této země.

V posledních letech se zdravotnictví proměnilo v klasický byznys. Máš peníze, budeš mít lepší péči, nemáš-li, tvoje smůla. Lidé si musí platit poplatky za návštěvu lékaře, za pobyt v nemocnici, připlácet si na léky, což je zejména pro důchodce finanční zátěž způsobující výrazné snížení životní úrovně. Z úst vládních činitelů neustále slyšíme, jak se péče o občany zlepšuje, jak je zdravotnictví kvalitnější a dostupnější.

Přes tato velkohubá prohlášení je vidět spíše pravý opak. Prodlužuje se doba na provedení  operace, těžce nemocným (např. rakovina) se na rovinu říká, že na jejich léčbu nejsou peníze, doposud nikdo nebyl schopen specifikovat, co je tedy vlastně standard lékařské péče, a co už by mělo být placeno z kapes lidí.

Odchod nemocničních lékařů může být pro české zdravotnictví těžkou ranou. Jejich mzdové požadavky lze pochopit. Já osobně jsem toho názoru, že kvalitní doktor, odborník ve své profesi, by měl být placen natolik, aby se mohl na své povolání plně soustředit a dále se rozvíjet. Vláda namísto toho, aby hledala konstruktivní řešení, používá své oblíbené zaklínadlo, že nejsou peníze. Jak kdy a jak na co.

A ministr Heger už má nový plán. V regionech, kde by hrozilo zhroucení lékařské péče, se stanou z prázdných nemocnic střediska první pomoci. Jak taková první pomoc bude asi vypadat, si můžeme jen domyslet. Proto mě napadá, zda by pan ministr neměl svůj plán trochu poopravit. Místo nemocnic zřídit rovnou pohřební ústavy. Zní to asi trochu bizarně, ale plně to odráží současný stav českého kocourkovského zdravotnictví.

Tomáš Vandas