Zabraňme zvyšování nezaměstnanosti!

Opprostejov5. května 2010 Největší česká firma na výrobu oděvů skončila v konkurzu. Oděvní podnik Prostějov musel propustit větší část svých zaměstnanců. Na dlažbě tak skončilo několik stovek lidí a další osud společnosti je nejistý.

Firma se potýkala se vleklými problémy již od ledna letošního roku. Vedení firmy nedokázalo sehnat provozní kapitál na udržení výroby a věřitelům nyní dluží více než jeden a půl miliardy korun. V nejbližší době hrozí úplné zastavení výroby a propuštění zbývajících pracovníků.

O osud firmy se naprosto nezajímali vrcholní představitelé našeho státu, kteří například v loňském roce doslova pumpovali peníze na provoz zahraničních automobilek, když schválili zavedení tzv. šrotovného. Je snad česká oděvní firma méněcenná?

Udržení pracovních míst pro občany naší země musí být jednoznačnou prioritou. Je proto naprosto nutné podniknout opatření, která zabrání dalšímu zvyšování nezaměstnanosti. Určitě se často více vyplatí i za pomoci státu udržet pracovní místa v českých firmách, než vyplácet podpory a sociální dávky další „armádě“ nezaměstnaných, kteří pracovat chtějí, ale nemají kde.

S tím souvisí i omezení a zabránění možnosti zaměstnávat mnohdy nelegální přistěhovalce ze zemí celého světa, kteří jsou často nuceni pracovat za směšnou mzdu a v nelidských podmínkách. Osobně znám ze svého okolí lidi, kteří byli propuštěni ze zaměstnání, aby jejich pracovní místa následně zaujali pracovníci z Ukrajiny, kteří jsou nuceni pracovat každý den ve dvanáctihodinových směnách, a za svou práci pobírají almužnu, která postačí pouze tak k nákupu základních potravin. Majitelé různých pochybných firem si tímto způsobem plní své bezedné peněženky a stát je nucen vyplácet českým občanům sociální podpory, které by vypláceny vůbec být nemusely.

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) je připravena hájit práva českých občanů na slušně placená zaměstnání. Není možné donekonečna tolerovat stav, kdy jsou naši lidé vyhazováni z práce, aby je poté nahradili pracovníci ze zemí třetího světa. Nebudeme také nečinně přihlížet různému obcházení zákoníku práce a šikaně zaměstnanců. Jsme tu pro vás!

Petr Kotáb, volební lídr DSSS v Ústeckém kraji