Zákazy mítinků DSSS v Kladně šetří policie. Radnice blokuje město jen pro ODS

Policie_29. dubna 2010 Občanská demokratická strana (ODS) se bojí konkurence. I když je v médiích prakticky nepřetržitě a o publicitu nemá nouzi, předvolební mítinky si uzurpuje pouze pro sebe. Například v Kladně prostřednictvím radnice bojkotuje konání předvolebních mítinků Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Předvolební shromáždění DSSS s Tomášem Vandasem se mělo původně konat 27. května, tedy těsně před volbami. Na poslední chvíli se ale zástupci DSSS od úředníků magistrátu dozvěděli, že jejich stranu předběhla ODS. Proto mítink radnice zakázala.

DSSS přikročila k náhradnímu řešení a oznámila svůj mítink v sousedním termínu. Vzápětí od úředníku Kladna přišla odpověď, že ve dnech 19. až 27. května všechna veřejná místa obsadila ODS, konkrétně od 8 do 18 hodin, celkem tedy 90 hodin čistého času pro jednu politickou stranu.

„ODS ani Magistrát města Kladna nemá právo bránit a blokovat všechna veřejná místa v Kladně tím, že si předem oznámí na příslušném referátu konání svých mítinků na celých devět dní. Tímto krokem poškozuje všechny ostatní strany kandidující do nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny. Prakticky jim neumožňuje v zákonném termínu oslovit voliče města Kladna,“ uvedl středočeský kandidát DSSS a exposlanec Rudolf Šmucr, který už celou věc předal k prošetření Policii ČR.

V trestním oznámení Šmucr požaduje, aby policie zjednala spravedlnost a v době konání mítinků ODS prověřila jejich pravdivost, jestli se v uvedených termínech budou skutečně konat. „Já tvrdím, že nikoliv, zvláště po skandálech bývalého předsedy ODS,“ dodal Šmucr.

Kladenská policie rovněž obdržela od DSSS podnět, aby prošetřila jednání úředníků na místním magistrátu. Například devítičlenná rada města včetně primátora a jeho náměstků je složena výhradně z příslušníků ODS. „Jsem přesvědčen o tom, že úředníci magistrátu města Kladna se dopouštějí zneužití pravomoci veřejného činitele,“ zdůvodnil trestní oznámení Rudolf Šmucr z DSSS.

Tiskové centrum DSSS

Trest

Policejní záznam z podání vysvětlení ze dne 24. března 2010.