Zaremba: Sport a krize

Zaremba_7_4 25. května 2012 Nejsou peníze. To je věta, kterou slyšíme dnes stále a na všechno. Hlavně od vládních politiků, ale řešení kromě zdražování nenabízejí žádné. Peníze by byly, ale chce to jen jedno – aby se přestaly rozkrádat státní peníze, aby politici přestali poslouchat podnikatelským kmotrům a začali naslouchat občanům.

Když si uvědomím, kolik státních peněz se na úkor osobních zájmů rozházelo a zmizelo, tak je mi smutno. Napadá mě spousta oblastí našeho života, kde by mohly být využity. Zdravotnictví, sociální služby a sport. Jako bývalý vrcholový sportovec vím, o čem mluvím. Ve sportovním hnutí se pohybuji několik desítek let, věnoval jsem se výchově sportovní mládeže a tak vím, jak moc dnes peníze na sport chybí. Nemyslím prvoligový hokej či fotbal, ale mám na mysli tzv. mládežnický sport, který vede mládež k pohybu, smyslu pro povinnost a čest, a také mu ukazuje jinou cestu, než kterou mu nabízí ulice, televize či počítače.

Po vrcholných soutěžích, ať je to olympiáda či mistrovství světa v atletice apod., slýšíme od sportovních funkcionářů nářky, že se přivezlo málo medailí, že výkony našich sportovců zaostávají za světovou špičkou. To je pravda, ale musíme si uvědomit, že výkony na světových akcích se nerodí až tam, ale rodí se o mnoho let dříve, v mládežnických a dorostových přípravkách. Tam se rodí nový Železný, nová Kratochvílová či Špotáková. Abychom vychovali další olympijské medailisty, musíme mít širokou mládežnickou základnu.

A právě na to chybí peníze. Sazka, která by měla být štědrým mecenášem sportu, se stala soukromým panstvím pana Hušáka a z peněz pro mládežnický sport se financovalo luxusní sídlo firmy či předražená a málo nevyužívaná Sazka Aréna. Je ve státním zájmu, aby mládež sportovala, a je lhostejno, ve kterém sportu. Mládež, která sportuje, tak nefetuje, je odolná při překonávání překážek, je zdravá, má úctu k bližnímu a hlavně budeme mít mládež, která bude zdatná, odolná a tím je záruka národní budoucnosti.

Investice do mládežnického sportu, do konkrétního chlapce či děvčete nám může přinést olympijskou medaili. Když ne, tak se nic tak hrozného nestane, protože můžeme mít pocit, že jsme investovali do mládeže – naší budoucnosti. Peníze do mládežnického sportu jsou dobře investované peníze. Zamysleme se nad tím.

Ota Zaremba, člen Republikového sněmu DSSS