Zbytečný Janeček

25. února 2011 Ředitel České televize Janeček si nadělil odměny ve výši 120 tisíc korun. Pomiňme současnou sociálně hospodářskou krizi, kdy vládní představitelé volají po úsporách a šetření. Policisté a hasiči přicházejí o část výplaty a tady si na druhou stranu bývalý člen KSČ a nyní ředitel veřejnoprávní televize nemravně přilepšuje v období všeobecného nedostatku.

V zásadě se dá říci, že odměna je za dobře vykonanou práci. Ano, pokud někdo nadstandardně pracuje, odvádí pro společnost užitečnou práci, tak ji má mít v plné výši. Ale ředitel veřejnoprávní televize a dobrá práce, to opravdu nejde dohromady. Všichni víme, jaký je v televizi program. Tendenční zpravodajství, místo pořadů na povznesení vzdělanosti a historické povědomí národa sází televize na show a soutěže podle komerčních televizí a zábava je v režii pokleslého „nováckého“ stylu.

Je všeobecně známým faktem, že České televizi klesá sledovanost. Ano, veřejnoprávní televize nemá mít primární cíl sledovanost, jako komerční a kabelové televize, ale aby veřejnoprávní zpravodajství klesalo na třetí místo v republice ve sledovanosti, tak to je příliš. Občané republiky v dnešní době obracejí každou korunu a tak chtějí za svůj koncesionářský poplatek odpovídající službu. A tu Česká televize v čele s ředitelem Janečkem neposkytuje.

Na tahu by měla být Rada České televize, aby z toho vyvodila důsledky, bez ohledu na to, že Janečkovi odměny jsou v souladu s předpisy. Změnit děravé předpisy a vyvolat hlasování o odvolání Janečka. Nestandardní? Ale účinné! Jestliže jsou v dnešní době občané propouštěni z práce pro nadbytečnost, i když poctivě a řádně pracují, tak se musí odvolat každý, kdo pracuje špatně a ještě ubírá peníze ze státního rozpočtu těm, kdo si je zaslouží více. Posádka hasičského vozu je nesrovnatelně pro společnost potřebnější, než jeden Janeček.

Jiří Štěpánek