Žili jsme bez rezerv a na dluh…

1. ledna 2011 …připomenul veřejnosti prezident republiky Václav Klaus ve svém novoročním projevu. Předcházela mu televizní reklama s personifikovanou bankovní půjčkou, která je náš rodinný přítel a kamarád do nepohody.

Bohužel není příliš veselý pohled na představitele státu, stejně bezmocného jako kdokoliv z nás. Všichni se bojíme zadlužování, za cenu vytváření dluhu ale prakticky fungujeme. Banky ke své existenci potřebují další a další dlužníky, stejně jako my potřebujeme k bydlení a “standardnímu životu” hypotéky a půjčky. Vytváření skutečných hodnot do této pyramidové hry západní civilizace jaksi nezapadá.

Bývalý ministr financí, premiér a předseda sněmovny konstatoval neodpovědnou politiku zadlužování státu, aniž by se myslelo na budoucnost. Takovou politiku jsme po roce 1989 s velkým jásotem převzali od Západu. Byla to ODS, která v 90. letech diktovala ekonomické poměry v zemi. Dnes chce tato strana zachraňovat zemi před dluhy?

Stále se mluví o zadlužování, jak je špatné a neodpovědné, přesto stačí jediný pohled na prodejní katalogy a internetové servery, které se předhánějí v poskytování “výhodných” leasingů na zboží všeho druhu. Bankéři jsou přece našimi kamarády. Z věty “kup nyní, zaplať později” se stalo výchovné motto dnešní konzumní společnosti. Nikoliv hodnoty, ale stále nové a zbytečnější potřeby jsme se vlivem mediálních masáží naučili chtít.

Nevím proč, ale pan prezident v případě žití bez rezerv a na dluh hovořil v minulém čase. Copak se stala nějaká výrazná změna systému? Banky přestaly půjčovat lidem a státům fiktivní peníze, my jsme je přestali potřebovat? Nebo byl někde hodně daleko objeven klondajk, jehož bohatství by konečně z papírků v našich peněženkách učinilo skutečné a hlavně hodnotou (nikoliv dalším dluhem) podložené peníze?

Spásnou záchranu prý mohou přinést škrty a reformy, aktuálně například masivní okradení čerstvých matek o porodné. A to má být podle prezidenta a polistopadové elity recept na současnou ekonomickou krizi? S “kamarádem půjčkou” v křesle našeho hypotékou zatíženého obýváku?

Je to smutná podívaná na bezmoc mocných, ale v jednom měl prezident Klaus pravdu. Euro-americká civilizace si koleduje o problémy mnohem větší - a my s ní. Škoda jen, že místo pojmenování skutečných příčin varuje občany před kverulanty,  kteří mají zvláštní radost z neúspěchu a nezdaru. Trochu mi to připomnělo pozdní projevy prezidenta Husáka, který už neměl moc ovlivnit vývoj událostí kolem sebe.

Martin Zbela

On-line diskuse k článku na Facebooku

K tématu

Dluhy domácností se v listopadu zvýšily na 1,05 bilionu Kč