Zmocněnkyně pro cikánská práva

13. dubna 2011 Zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková reagovala v oficiálním prohlášení na sobotní pochod dělnické strany v Krupce. Podle ní byli cikáni v Krupce vystaveni nebývalému útlaku ze strany „příznivců extrémního nacionalismu“ a „byli konfrontováni s hrubými urážkami, výhrůžkami a byli nuceni vyklidit prostranství u svých domovů před agresivními příznivci DSSS“. 

Paní Šimůnková je osobou širší veřejnosti neznámou. Zatím o ní víme jen to, že nastoupila do úřadu po zkrachovalém muzikantovi Kocábovi. Ukazuje se ale, že zřejmě bude pokračovat v jeho šlépějích a hájit jen určitou skupinu občanů.

Proč se například paní zmocněnkyně nezajímá o důvod a podstatu sobotní akce v Krupce?  Proč se nepodivuje nad směšným trestem pro cikánského násilníka za pokus o vraždu a znásilnění dvanáctiletého chlapce? Proč se nezeptá slušných občanů z Krupky, jak se jim v jejich městě žije a zda oni nečelí soustavnému útlaku ze strany nepřizpůsobivých občanů? Naproti tomu vyzývá policii, aby urychleně vyhodnotila projevy z Nového Bydžova. Rozuměj, aby okamžitě obvinila všechny, kteří tam řečnili.

Jedno je jisté. V České republice znamená vládní úřad pro lidská práva jen zbytečnou instituci, neboť neplní svou hlavní roli: obhajobu lidských práv všech občanů bez rozdílu barvy pleti. Právo na hájení mají totiž jen vyvolení. V tom případě doporučuji, aby se úřad přejmenoval na „cikánská práva“.

Tomáš Vandas

K tématu:  Reakce čtenáře na glosu T. Vandase